Mobile Site | Η Ομοσπονδία | Ιστορία | |

Πρωταθλήματα | Εθνικές Ομάδες | Κύπελλα Ευρώπης | Beach Volleyball | Downloads | Αρχείο ειδήσεων | Photos | Live!

   

Ιστορία του κυπριακού βόλλεϋ: Χρυσή Βίβλος Ανδρών
Ιστορία | Χρυσή Βίβλος Ανδρών | Χρυσή Βίβλος Γυναικών | Χρυσή Βίβλος Υποδομής
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ & ΚΥΠΕΛΛΟ

Έτος

1η θέση

2η θέση

Τελικός Κυπέλλου

1928 Γ.Σ. Ζήνων Γ.Σ. Παγκύπρια    
1929 Γ.Σ. Ευαγόρας Ε.Α.Ε. Αλεξάνδρειας    
1931 Γ.Σ. Παγκύπρια Γ.Σ. Ευαγόρας    
1932 Α.Μ.Ο. Λάρνακας ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας    
1933 Γ.Σ. Ζήνων Γ.Σ. Ευαγόρας    
1934 ΑΕΛ Λεμεσού .    
1936 Γ.Σ. Ζήνων Γ.Σ. Ευαγόρας    
1938 Γ.Σ. Ζήνων Γ.Σ. Παγκύπρια    
1939 Γ.Σ. Ολύμπια Γ.Σ. Ζήνων    
1940 Γ.Σ. Ζήνων Γ.Σ. Παγκύπρια    
1945 Γ.Σ. Ζήνων Γ.Σ. Παγκύπρια    
1947 E.Σ.Ελλήνων Αποφ. Κύπρου Ελλ. Γυμνάσιο Αμμοχώστου    
1949 Γ.Σ.Ολύμπια .    
1954 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας ΕΝΑΔ    
1958 Μαραθώνας Κ.Βαρωσίων Ε.Ν.Αγίου Μέμνονος    

Υπό την αιγίδα της Τοπικής Επιτροπής ΣΕΓΑΣ Κύπρου

1960 Μαραθώνας Κ. Βαρωσίων ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας    
1962 Μαραθώνας Κ. Βαρωσίων .    
1963 ΠΑΕΚ Κερύνειας ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας    

Υπό την αιγίδα της Τοπικής Επιτροπής Αθλοπαιδιών Κύπρου

1969 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας ΠAEK Kερύνειας    
1970 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας Πυροσβεστική Δύναμη    
1971 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας Πυροσβεστική Δύναμη    
1972 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας Ανόρθωσις Αμμοχώστου    

Υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαιρίσεως Κύπρου

1973 Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ολυμπιακός Λευκωσίας    
1974 Ολυμπιακός Λευκωσίας Αναγέννηση Δερύνειας    
1975 Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ολυμπιακός Λευκωσίας Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Oλυμπιακός Λευκωσίας 3-1
1976 Ολυμπιακός Λευκωσίας Ανόρθωσις Αμμοχώστου Aναγέννηση Δερύνειας - Oλυμπιακός Λευκωσίας 3-2
1977 Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ολυμπιακός Λευκωσίας Aναγέννηση Δερύνειας - Oλυμπιακός Λευκωσίας 3-2

Υπό την αιγίδια της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πετσοφαιρίσεως

1978

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Αναγέννηση Δερύνειας

3-0

1979

AΠOEΛ Λευκωσίας

Αναγέννηση Δερύνειας

AΠOEΛ Λευκωσίας - Ανόρθωσις Αμμοχώστου

3-0

1980

AΠOEΛ Λευκωσίας

Αναγέννηση Δερύνειας

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - AEΛ Λεμεσού

3-1

1981

AΠOEΛ Λευκωσίας

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

AΠOEΛ Λευκωσίας - Ανόρθωσις Αμμοχώστου

3-1

1982

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

AΠOEΛ Λευκωσίας

AΠOEΛ Λευκωσίας - Ανόρθωσις Αμμοχώστου

3-1

1983

AΠOEΛ Λευκωσίας

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου - Ανόρθωσις Αμμοχώστου

3-1

1984

AΠOEΛ Λευκωσίας

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

AΠOEΛ Λευκωσίας - Oμόνοια Λευκωσίας

3-1

1985

AΠOEΛ Λευκωσίας

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

AΠOEΛ Λευκωσίας - Ανόρθωσις Αμμοχώστου

3-1

1986

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

AΠOEΛ Λευκωσίας

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - AΠOEΛ Λευκωσίας

3-1

1987

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

AΠOEΛ Λευκωσίας

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - AΠOEΛ Λευκωσίας

3-1

1988

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

AΠOEΛ Λευκωσίας

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

3-0

1989

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

AΠOEΛ Λευκωσίας

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

3-0

1990

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου - Ανόρθωσις Αμμοχώστου

3-0

1991

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

3-1

1992

Παφιακός

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου - Παφιακός

3-1

1993

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Παφιακός

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

3-2

1994

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

3-1

1995

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Παφιακός

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Oμόνοια Λευκωσίας

3-1

1996

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Παφιακός

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - AΠOEΛ Λευκωσίας

3-1

1997

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Eνωση Νέων Παραλιμνίου

Παφιακός - Oμόνοια Λευκωσίας

3-1

1998

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Oμόνοια Λευκωσίας

Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Oμόνοια Λευκωσίας

3-0

1999

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Παφιακός

Oμόνοια Λευκωσίας - Παφιακός

3-0

2000

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Παφιακός

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου - Παφιακός

3-0

2001

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου - Ανόρθωσις Αμμοχώστου

3-2

2002

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Παφιακός

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου - Διόνυσος Στρουμπίου

3-0

2003

N. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Παφιακός

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου - ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

3-2

2004

Παφιακός

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Παφιακός - Ανόρθωση Αμμοχώστου

3-2

2005 Ανόρθωσις Αμμοχώστου Διόνυσος Στρουμπίου Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου 3-1
2006 Παφιακός Διόνυσος Στρουμπίου Ομόνοια Λευκωσίας - Διόνυσος Στρουμπίου 3-0
2007 Ανόρθωσις Αμμοχώστου Παφιακός Διόνυσος Στρουμπίου - Παφιακός 3-2
2008 Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

Παφιακός - Διόνυσος Στρουμπίου

3-0

2009 Ανόρθωσις Αμμοχώστου Παφιακός Ομόνοια Λευκωσίας - Ανόρθωσις Αμμοχώστου 3-2
2010 Ανόρθωσις Αμμοχώστου ΑΕ Καραβά ΑΕ Καραβά - Ανόρθωσις Αμμοχώστου 3-2
2011 Ανόρθωσις Αμμοχώστου ΑΕ Καραβά Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου - Ανόρθωσις Αμμοχώστου 3-1
2012 ΑΕ Καραβά Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ανόρθωσις Αμμοχώστου - Ομόνοια Λευκωσίας 3-1
2013 Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου Ανόρθωσις Αμμοχώστου ΑΕ Καραβά - Αναγέννηση Δερύνειας 3-0
2014 Ανόρθωσις Αμμοχώστου Oμόνοια Λευκωσίας . .

SUPER CUPS

Ημερομηνία

Τόπος

Πρωταθλήτρια

Κυπελλούχος

Αποτέλεσμα

27.09.1993

Ολύμπια

Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

3-0 (15-07, 15-11, 15-07)

16.09.1994 ΑΕΛ Ανόρθωσις Αμμοχώστου

Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου

3-1 (08-15, 15-03, 15-05, 15-13)

22.09.1995 Λευκόθεο Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ομόνοια Λευκωσίας 3-0 (15-07, 15-07, 15-10)
20.09.1996 Λευκόθεο Ανόρθωσις Αμμοχώστου ΑΠΟΕΛ 3-1 (15-10, 15-10, 07-15, 15-13)
26.09.1997 Λευκόθεο Ανόρθωσις Αμμοχώστου Παφιακός 0-3 (09-15, 10-15, 16-17)
18.09.1998 Ελευθερία Ν.Σαλαμίνα Αμμοχώστου Ανόρθωσις Αμμοχώστου 3-2 (15-12, 15-03, 11-15, 14-16, 15-10)
17.09.1999 Λευκόθεο Ν.Σαλαμίνα Αμμοχώστου Ομόνοια Λευκωσίας 3-0 (25-13, 25-16, 25-21)
22.09.2000 Λευκόθεο Ν.Σαλαμίνα Αμμοχώστου Παφιακός 3-0 (25-13, 26-24, 25-23)
21.09.2001 Λευκόθεο Ν.Σαλαμίνα Αμμοχώστου Ανόρθωσις Αμμοχώστου 3-2 (25-19, 28-30, 27-29, 25-20, 15-08)
04.10.2002 Αφροδίτη Ν.Σαλαμίνα Αμμοχώστου Διόνυσος Στρουμπίου 3-1 (24-26, 25-19, 25-21, 25-19)
24.09.2003 Λευκόθεο Ν.Σαλαμίνα Αμμοχώστου ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-20, 25-20, 25-22)
24.09.2004 Λευκόθεο Παφιακός Ανόρθωσις Αμμοχώστου 1-3 (20-25, 19-25, 25-17, 21-25)
23.09.2005 Ανόρθωση Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ν. Σαλαμίνα Αμμοχώστου 3-1 (25-21, 21-25, 25-19, 25-19)
25.09.2006 Ελευθερία Παφιακός Ομόνοια Λευκωσίας 3-0 (25-19, 25-15, 25-23)
24.09.2007 Θεμιστόκλειο Ανόρθωσις Αμμοχώστου Διόνυσος Στρουμπίου 1-3 (15-25, 25-19, 23-25, 20-25)
24.09.2008 Σπ. Κυπριανού Ανόρθωσις Αμμοχώστου Παφιακός 0-3 (23-25, 17-25, 19-25)
23.10.2009 Κίτιον Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ομόνοια Λευκωσίας 3-2 (25-09, 23-25, 25-16, 24-26, 16-14)
22.10.2010 Σπ. Κυπριανού Ανόρθωσις Αμμοχώστου ΑΕ Kαραβά 1-3 (23-25, 25-19, 17-25, 23-25)
14.10.2011 Απόλλων Ανόρθωσις Αμμοχώστου Ν.Σαλαμίνα Αμμοχώστου 0-3 (19-25, 16-25, 19-25)
12.10.2012 Σπ.Κυπριανού ΑΕ Kαραβά Ανόρθωσις Αμμοχώστου 3-2 (25-22, 23-25, 25-21, 15-25, 15-10)
11.10.2013 Σπ.Κυπριανού Ν.Σαλαμίνα Αμμοχώστου ΑΕ Καραβά 3-2 (22-25, 19-25, 25-13, 27-25, 15-08)

ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ

ΧΟΡΗΓΟΣ
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΕΝΔΥΣΗ
ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΕΠΙΣΗΜΟΣ
ΜΕΤΑΦΟΡΕΑΣ

ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΜΠΑΛΛΕΣ
MIKASA


Κυπριακή Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης
Γραφεία: Ολυμπιακό Μέγαρο Κύπρου, Αμφιπόλεως 21, Στρόβολος, Λευκωσία.
Ταχυδρομική διεύθυνση: Τ.Θ. 25600, 1310 ΛΕΥΚΩΣΙΑ.
Τηλ. +357 22 44 98 10. Fax +357 22 44 98 13.
e-mail volleycy@spidernet.com.cy

© Cyprus Volleyball Federation 2006-14. All Rights Reserved.